uteleker

Låt äventyret på lekparken från lekeakademiet.no smitta av sig på dig

Låt äventyret på lekparken från lekeakademiet.no smitta av sig på dig

När man blir förälder inser man många gånger också att man har glömt bort att leka. För när man väl sitter där i sandlådan och gräver gropar tillsammans med sin lilla knodd så känner man också hur man har låtit sig själv glömma bort att livet är ett äventyr. 

Visst, det är extremt stressigt att vara förälder. Plötsligt ska man se till att en nyfödd varelse har det bra och får alla sina behov tillgodosedda – ofta mitt i natten – men barn är också en påminnelse om vad vi själva en gång var.

Unna dig själv ett äventyr

Genom att se världen ur barnens ögon återfår vi som vuxna också en mjukhet som vi många gånger har tappat bort under resans gång. Tillåter vi oss själva att hoppa runt i lekparken från lekeakademiet.no tillåter vi samtidigt oss själva att släppa garden en aning. 

Livet ska trots allt vara roligt, även när man är vuxen. Visst har man med tiden fått axla en hel del ansvar som hör vuxenlivet till, men det där ansvaret ska ju inte överskugga att livet trots allt är ett äventyr.

Upptäcker man att livet med tiden faktiskt har slutat vara ett sätt att utforska potentialen i sig själv, sina medmänniskor och sin omgivning – som när man var barn – då är det kanske hög tid att man börjar fundera på om man lever på det sättet man vill leva.
Det finns trots allt oändliga möjligheter omkring oss, så länge man faktiskt vågar utforska dessa.

För många är som sagt en påminnelse som detta när vi själva får barn.

Visst, man kommer aldrig att kunna matcha samma energi som finns i dessa små liv, men vi kan alla låta oss inspireras av dem. Genom att då och då bryta oss ur den form som vi har kring oss kan vi också hitta äventyr alldeles runt hörnet.